Stomatologia Qdent
Wprowadzenie do wybielania zębów
Każdy z nas marzy o białym, olśniewającym uśmiechu. Niestety, z wiekiem zęby tracą swoją biel. Związane jest to z przebarwieniami powstającymi z niektórych potraw i napojów. W mikroszczelinach szkliwa gromadzą się związki z kawy, herbaty, wina i soków. Zgubne skutki palenia papierosów widać również na zębach, które stają się żółtawo-szare, pokryte dodatkowo ciemnymi osadami z dymu tytoniowego. Dawno zakładane amalgamatowe wypełnienia również mogą mieć wpływ na kolor zębów. W niektórych przypadkach przebarwienia powstają w wyniku zaburzonego rozwoju zębów. Także przyjmowane w dzieciństwie niektóre antybiotyki (szczególnie z grupy tetracyklin) mogą odbijać się na naszym uzębieniu w dorosłym życiu.
Zdrowe, białe zęby są możliwe do osiągnięcia dzięki wsparciu fachowców oraz skutecznym i bezpiecznym metodom wybielania zębów. Możemy użyć powszechnie dostępnych past i pasków wybielających lub skorzystać z profesjonalnej oferty gabinetów stomatologicznych.
Preparaty dostępne w aptekach (drogeriach) tylko rozjaśniają nasze uzębienie. Nie usuną głębokich osadów oraz przebarwień spowodowanych przez leki. Większość past reklamowanych jako „wybielające” nie zawiera nadtlenków, czyli niezbędnych środków do wybielania. Sposób działania tego typu past opiera się głównie na ich ściernych składnikach (takich jak: krzemionka, tlenek glinu czy soda). W efekcie ich stosowanie wiąże się z polerowaniem powierzchni zębów i tą drogą powierzchowne osady zostają usunięte. Stosowane zbyt często i długotrwale, mogą powodować starcie zębów, uszkodzenia szkliwa, zwiększając przez to ich przezierność, powodujące powstanie szarego lub żółtego odcienia zębów. Mimo niższej ceny, wybielanie z użyciem pasków ma niewielką skuteczność w porównaniu z metodą nakładkową stosowaną w gabinecie stomatologicznym. Przede wszystkim zawierają one bardzo niskie stężenia środków wybielających, a ponadto nie dostosowują się one do każdego typu uzębienia: często nie są wystarczająco szerokie czy długie, aby objąć cały uśmiech, niektóre nie pasują do nierówno ułożonych czy stłoczonych zębów a ponadto mają one tendencję do zsuwania się, przez co środek wybielający jest wypłukiwany z powierzchni zębów. Pamiętajmy, że samodzielne wybielanie zębów bez nadzoru lekarza dentysty może dać wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektów, przez co często osiągamy zbyt mały lub nierównomierny efekt rozjaśnienia uzębienia. Często pojawia się silna nadwrażliwość zębów, którą przy profesjonalnych metodach wybielania lekarz jest w stanie zniwelować do minimum. Ponadto źle dobrane preparaty mogą podrażnić lub poparzyć nasze dziąsła. Dlatego każde wybielanie zębów powinno przebiegać pod nadzorem lekarza dentysty. Pamiętajmy, żeby nasz uśmiech był piękny powinien być nie tylko biały ale i zdrowy. Kluczowe jest badanie stanu naszych zębów przed wybieleniem a także regularna kontrola stomatologa podczas samego zabiegu przywracania bieli naszemu uśmiechowi. Koniecznie jest wyleczenie próchnicy oraz wymiana starych, nieszczelnych wypełnień. Zazwyczaj dentysta wykonuje w tych wypadkach tymczasowe wypełnienia, które po zakończeniu wybielania są wymieniane na wypełnienia pasujące do nowego odcienia zębów(ponieważ wypełnienia, tak jak i uzupełnienia protetyczne nie ulegają wybieleniu). Przed zabiegiem wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym, lekarz ocenia początkowy kolor zębów na podstawie klucza kolorów stosowanego przez dentystów na całym świecie do oceny barwy zębów. Profesjonalne wybielanie zębów może rozjaśnić ich kolor od 4 do nawet 10 odcieni.
Należy zaznaczyć, że nawet podczas profesjonalnych zabiegów w gabinecie stomatologicznym dopuszczalna wartość nadtlenku wodoru w preparacie wybielającym nie powinna przekraczać 6%. Takie przepisy wprowadziła pod koniec 2013 roku Unia Europejska i obowiązują one we wszystkich krajach UE. Substancjami czynnymi w metodach wybielania zębów są zwykle nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Działanie tego drugiego jest wolniejsze, co wiąże się ze stopniowym rozkładem nadtlenku karbamidu na nadtlenek wodoru. Stężenie poniżej 6% odnosi się wyłącznie do nadtlenku wodoru, w przypadku nadtlenku karbamidu- nie powinno być większe niż 15% (ponieważ ma on około 3 razy mniejszą moc niż nadtlenek wodoru). Preparaty zawierające powyżej 6% są zabronione bez względu na to, czy są stosowane w profesjonalnych metodach w gabinetach stomatologicznych czy w ogólnie dostępnych pastach i środkach z drogerii czy aptek. Ponadto profesjonalne preparaty wybielające mogą być kupowane wyłącznie przez lekarzy dentystów i tylko pod ich kontrolą może być wykonywane profesjonalne wybielanie.
Unia Europejska wprowadziła te przepisy w trosce o bezpieczeństwo pacjentów. Należy pamiętać, że nawet taki pozornie prosty zabieg jak wybielanie jest obarczony ryzykiem, jeśli zostanie niewłaściwie przeprowadzony lub źle dobrany. Wybielający nadtlenek wodoru może spowodować poparzenia błony śluzowej, silną nadwrażliwość zębiny czy nieodwracalne uszkodzenia szkliwa. Wybielanie zębów z próchnicą może skutkować koniecznością leczenia kanałowego lub w poważniejszych przypadkach grozi nawet utratą zęba. Lekarze ze Stomatologii Q-Dent w Warszawie są specjalistami z dużą wiedzą na temat różnorodnych produktów i metod wybielania i zawsze pomogą wybrać odpowiedni preparat oraz poinstruują Państwa o właściwym użytkowaniu.