Stomatologia Qdent

Chirurgia stomatologiczna w Warszawie

Usuwanie zębów - chirurg stomatolog

Zabieg usunięcia zęba przez chirurga stomatologa wykonywany jest w ostateczności, gdy leczenie zachowawcze – łącznie z leczeniem kanałowym (endodontycznym) i protetycznym nie jest już możliwe. Sam ból nie jest dostatecznym powodem do ekstrakcji. Nieodwracalne zapalenie miazgi i tkanek twardych oraz niedrożność kanałów lub niewystarczająca ilość tkanek zęba potrzebnych do jego odbudowy po leczeniu kanałowym zmusza do podjęcia takiego działania.

W chirurgii stomatologicznej, którą zapewniamy w Warszawie, usuwanie zębów wykonujemy także w sytuacjach, gdy pojawiają się stany chorobowe przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb. Zęby stają się wówczas rozchwiane i mogą wypaść samoistnie. Ekstrakcję zaleca się też w nawracających stanach zapalnych tkanek przyzębia oraz gdy korzenie zębów umieszczone są poza zębodołem. Złamane, pęknięte czy odłamane zęby, będące efektem wypadków bądź innych urazów również nadają się do wycięcia, podobnie jak te, które nie mieszczą się w szczęce, zachodzą na siebie i przeszkadzają w leczeniu ortodontycznym. Wyrwanie jednego lub kilku z nich ułatwia wówczas założenie aparatu ortodontycznego.

W momencie, kiedy chirurg stomatolog dokona ekstrakcji, brak w uzębieniu zaburza z czasem cały układ żucia – sąsiednie zęby się przesuwają albo zanikają okoliczne kości.

Bezpośrednio po zabiegu należy przestrzegać kilku zaleceń. Są to m.in.: zakaz spożywanie gorących posiłków, unikać płukania jamy ustnej, zaprzestać palenia tytoniu. Dzięki tym radom rana po zabiegu prawidłowo się wygoi i pacjent uniknie nieprzyjemnego powikłania – tzw. suchego zębodołu, czyli stanu zapalnego rany poekstrakcyjnej, który powstaje w miejscu wyrwania zęba w wyniku utraty skrzepu z gojącego się miejsca. Jeżeli pojawią się silne dolegliwości bólowe i będą trwać około 2-3 dni, to koniecznie trzeba ponownie odwiedzić nasz gabinet. Stomatolog zbada dokładnie bolące miejsce, przepłucze je oraz założy leczniczy opatrunek do zębodołu.

Chirurgiczne usuwanie ósemek w Warszawie

Czasami powodem ekstrakcji bywa tzw. zatrzymany ząb, czyli taki, który zamiast wyrosnąć przez dziąsło, został w tkance kostnej lub żuchwie. Może zdarzyć się tak, że będzie ze wszystkich stron otoczony kością. Bywają i takie przypadki, że jest on częściowo osłonięty i wówczas fragment korony widoczny jest w jamie ustnej. Najczęściej zębami zatrzymanymi są ósemki, czyli zęby mądrości. U części pacjentów nie powodują one poważnych dolegliwości. Mogą jednak wpływać na powstawanie stanów zapalnych albo torbieli. Przeszkadzają także w zachowaniu na co dzień prawidłowej higieny.

Ponieważ chirurgia stomatologiczna związana jest z usuwaniem zębów zatrzymanych, w naszym warszawskim gabinecie zajmujemy się również takimi zabiegami. Mają one miejsce wówczas, gdy pacjent skarży się na takie dolegliwości jak uciążliwe bóle czy nawracające stany zapalne. Wskazaniem są także powstające torbiele czy ucisk na sąsiadujący ząb, który wpływa na jego niszczenie.

Przed planowanym zabiegiem chirurg stomatolog zleca zazwyczaj wykonanie tzw. pantomogramu. To inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i struktur szczęki oraz żuchwy (widoczne są na jednym obrazie). W ten sposób może ustalić pozycję i ułożenie zatrzymanego zęba.

Leczenie torbieli

Jedną z najczęściej występujących patologicznych zmian w kości szczęki lub żuchwy jest torbiel korzeniowa. To skutek długotrwałych procesów zapalnych, jakie mają miejsce w okolicy korzeni zębów. Początkowo jej rozwój przebiega bez objawów, a z reguły wykrywana jest przypadkowo, w czasie wykonywanego kontrolnie zdjęcia rentgenowskiego. W miarę zwiększania swoich rozmiarów może powodować bóle, pojawienie się wygórowań na szczęce lub żuchwie. Jeśli nie jest zbyt duża, najczęściej udaje się jej zapobiec dzięki leczeniu endodontycznemu (odpowiednio wcześnie przeprowadzonemu). Gdy jednak jest większa, wymaga interwencji dentysty specjalizującego się w chirurgii stomatologicznej. Jego działanie zazwyczaj łączy się z resekcją korzenia zęba. Polega więc na usunięciu samego wierzchołka korzenia, a czasami również na ekstrakcji. Torbiel poprzez swój rozwój powoduje ubytek w kości. Dlatego po jej wyłuszczeniu, chirurg stomatolog wypełnia kość materiałem kościozastępczym, aby odbudować zdrową tkankę kostną.

Resekcja wierzchołka korzenia

Wszelkie zmiany patologiczne w okolicy wierzchołka korzenia zęba, których nie da się już zatrzymać leczeniem endodontycznym, są wskazaniem do resekcji. Zaliczają się do nich np. złamania przywierzchołkowe korzenia, torbiele oraz niegojące się zmiany zapalne lub inne problemy, które powstały podczas leczenia kanałowego. Resekcja jest zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej, mającym na celu wyeliminowanie przyczyn tych dolegliwości przy jednoczesnym uniknięciu usunięcia całego zęba. Najczęściej wykonuje się ją w przypadku zębów jednokorzeniowych.

Sam zabieg polega na usunięciu tylko tego fragmentu korzenia, wokół którego powstały zmiany patologiczne. Resekcję przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Dlatego jest dla pacjenta komfortowa i bezbolesna. Chirurg najpierw nacina dziąsło w okolicy korzenia i odsłania kość. Kolejnym krokiem jest zlikwidowanie zapalnie zmienionej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia oraz wypełnienie go specjalnym materiałem. W ten sposób zostaje zabezpieczony przed bakteriami i powstaniem kolejnego stanu zapalnego. Aby pobudzić odnowę tkanki kostnej ubytek, który powstał, wypełnia się dodatkowo materiałem zastępującym kość. Kilka miesięcy później miejsce po usuniętej części korzenia zęba wypełnia się zdrową tkanką kostną.

Zabiegiem podobnym do resekcji, jest hemisekcja, wykonywana na zębach wielokorzeniowych. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy niemożliwe lub nieskuteczne jest leczenie kanałowe. Wycina się wówczas korzeń wraz z częścią korony zęba, a następnie protetycznie odbudowuje brakującą jego część.

 

Inne zabiegi chirurgiczne

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykorzystywane są także w innych dziedzinach stomatologii. Przykładem są te, które przeprowadza się na śluzówce jamy ustnej (periodontologiczne). Są to głównie różnego rodzaju kiretaże, polegające na dokładnym usunięciu szkodliwych zmian i zanieczyszczeń ze ścian zęba, jakie znajdują się pod dziąsłem. Najważniejszym celem jest całkowite zlikwidowanie przyczyn stanu zapalnego, a następnie odbudowanie nowego, już zdrowego nabłonka. W ten sposób ząb ponownie jest sztywno umocowany w kości. Chirurgia stomatologiczna to także dziedzina pozwalająca na korektę wędzidełek języka czy warg. Wędzidełka to pasma śluzówki. Jeśli są nieprawidłowo przyczepione, mają zaburzoną grubość lub długość, mogą przyczyniać się do powstawania różnego rodzaju problemów stomatologicznych. Do nich zalicza się np. wady zgryzu, cofanie się dziąseł. Mogą również wywoływać kłopoty z wymową lub utrzymaniem higieny jamy ustnej. Dlatego, aby pozbyć się tych problemów, chirurg stomatolog wykonuje niewielki zabieg podcięcia lub plastyki wędzidełka. Przeprowadza go w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu.

Dzięki możliwościom, jakie oferuje, można wyeliminować różnego rodzaju patologie w jamie ustnej takie jak np. narośla czy wygórowania kostne. Dzięki temu udaje się prawidłowo wykonać i utrzymać protezę zębową. Ponadto współpraca chirurga stomatologa z lekarzem ortodontą pozwala skorygować wadliwy zgryz poprzez wprowadzenie do łuku zatrzymane lub nieprawidłowo ustawione w kości zęby. Dlatego chirurgia stomatologiczna nie jest tylko dziedziną kojarzącą się z usuwaniem zębów, ale przede wszystkim pozwalającą na korektę nieprawidłowości w jamie ustnej. Coraz częściej daje ona możliwość wyleczenia i zachowania własnych zębów.