Rodzaje aparatów ortodontycznych
Aparaty ortodontyczne dzielimy na ruchome i stałe. O tym jaki aparat zostanie zastosowany zadecyduje lekarz po dokonaniu oceny nieprawidłowości obecnych w jamie ustnej pacjenta. Wybór materiału z jakiego aparat zostanie wykonany należy do lekarza w także do leczonej osoby, ponieważ istnieje szereg materiałów z których mogą być wykonane aparaty ( głównie stałe).
APARATY RUCHOME
Aparaty ruchome stosujemy głównie u dzieci we wczesnej fazie leczenia. Tego typu aparat można w każdej chwili wyjąć z ust. W przypadku tego rozwiązania należy być odpowiednio zdyscyplinowanym i systematycznym, gdyż bez tego leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Aparat ruchomy należy umieszczać w jamie ustnej co noc oraz w trakcie dnia, na trzy do czterech godzin.
APARATY STAŁE
Aparaty stałe dzielimy na metalowe i estetyczne. Aparaty stałe są przytwierdzane do zewnętrznych powierzchni zębów, co w praktyce oznacza, że widać je w czasie uśmiechu czy nawet mowy.
APARATY METALOWE
Od estetycznego aparat metalowy różni się tym, że jest bardziej widoczny, co nie oznacza, że jest gorszy. Czynnikiem, który decyduje u większości pacjentów o wyborze aparatu metalowego jest bardzo przystępna cena. Aktualnie aparaty metalowe cieszą sie popularnością wśród młodzieży również z powodu swego rodzaju mody na noszenie aparatów.
APARATY ESTETYCZNE
Jednak zdarzają się sytuacje, gdy stosowanie aparatu metalowego jest niezalecane np. z racji wykonywanej pracy. W takich przypadkach idealne rozwiązanie stanowi jego estetyczny odpowiednik. Jest on wydatkiem wyższego rzędu, jednak jego głównym walorem jest wyższa estetyka – jest prawie niewidoczny. Elementy tego aparatu są niedostrzegalne, gdyż wykonano je z materiału podobnego do szkła. Półprzeźroczystość sprawia, że aparat optycznie zlewa się z zębami co czyni go niewidocznym dla osób postronnych. Warto wiedzieć iż uchwyty estetyczne zachowują odporność na uszkodzenia i odbarwienia przez długie lata.
APARATY SAMOLIGATURUJĄCE
Wśród naszej oferty wyróżnić można jeszcze jedną grupę aparatów stałych – aparaty samoligaturujące. Zastosowanie tego aparatu znacznie skraca okres leczenia. Tego rodzaju zamek wyposażony jest w mechanizm, który poprzez ograniczenie siły tarcia przyspiesza leczenie. Zamki samolitaturujące nie wymagają zmiany ligatur, przez co konieczność wizyt kontrolnych zmniejsza się- to atut dla pacjentów bardzo zajętych.