Stomatologia Qdent
Planowanie leczenia – nasze podejście
Badamy pacjenta wg modelu SPEAR Education, które nazywa się Facially Generated Treatment Planning (tłumaczenie: Planowanie leczenia w oparciu o estetykę twarzy). Badanie to składa się z czterech kroków:
- Estetic (estetyka)
- Analiza estetyczna i planowanie końcowego efektu leczenia.
- Analiza pozycji, kształtu, koloru zębów oraz poziomów dziąseł
- Function (funkcja)
- Badanie stawu skroniowo-żuchwowego, mięśni i zwarcia zębów (okluzja)
- Structure (struktura)
- Badanie struktury zębów (starcia, pęknięcia, nieszczelne wypełnienia, ubytki itd.)
- Biology (biologia)
Analiza ewentualnych potrzeb leczenia:- endodontycznego (np.leczenie kanałowe)
- periodontologicznego (np. recesje dziąseł, zapalenie dziąseł i przyzębia)
- chirurgicznego (np.usunięcie zębów, implanty)
Takie kompleksowe podejście pozwala zaplanować najbardziej estetycznie, funkcjonalnie i przewidywalne leczenie, które szerzej opisujemy poniżej:
- Pacjent konsultowany jest przez protetyka. Wykonywane są fotografie twarzy i uzębienia, pantomogram oraz oceniane są wstępne potrzeby leczenia. Już na tym etapie bardzo ważna jest analiza estetyczna i planowanie uśmiechu aby pacjent i lekarz miał pewność , że końcowy efekt wpisze się idealnie w uśmiech i charakter pacjenta.
- Zbadanie mięśni twarzy, stawów, zębów i zgryzu pozwala ocenić czy następne kroki diagnostyczne mogą być podjęte od razu czy też pacjent powinien mieć wykonaną szynę zgryzową w celu dłuższej deprogramacji (rozluźnienia) mięśni (deprogramatorem Koisa). Jest to potrzebne aby prawidłowo ustalić położenie żuchwy wobec szczęki, co zapewnia późniejszej pracy lepsze funkcjonowanie.
- Wykonanie modeli diagnostycznych i zamontowanie ich w artykulatorze
- Technik protetyczny wykonuje na modelach pacjenta diagnostyczny wax-up. Wax-up – jest zmianą kształtu, długości i wypukłości a także kontaktów zwarciowych zębów na modelach diagnostycznych, za pomocą specjalnego wosku . Uzyskiwany jest efekt końcowy planowanego leczenia i możliwość jego pokazania pacjentowi.
- Na kolejnej wizycie , za pomocą specjalnej silikonowej szyny i materiału do tymczasowej odbudowy zębów, efekt ten jest możliwy do przeniesienia do jamy ustnej pacjenta. Mówimy wtedy o wykonaniu Mock-up– czyli symulacji końcowego leczenia ale już w jamie ustnej pacjenta. Jest to tymczasowa, szybka i bezinwazyjna zmiana , która pozwala pacjentowi na ocenę i daje czas na przyzwyczajenie się do nowego wyglądu. Dzięki temu pacjent może przez kilka dni wypróbować „próbny uśmiech” w domu. Ma czas aby przyjrzeć się nowemu kształtowi zębów, ich kolorowi, komfortowi użytkowania . Jest to również czas na podjęcie decyzji, ocenę swojego uśmiechu oraz zasięgnięcia opinii bliskich.
- Fotografowane jest uzębienie pacjenta przed i po nałożeniu Mock-up. Podczas kolejnej wizyty pacjent może sprawdzić i porównać zdjęcia. Zdarza się, że Pacjenci widząc swój nowy uśmiech są zszokowani (na szczęście tylko bardzo krótki czas) i nie są pewni swojej wcześniejszej decyzji. Mock-up pozwala im się przygotować na tę wielką zmianę.
- Jeśli efekt końcowy jest już zaakceptowany, wtedy podejmowane są decyzje, co do metody leczenia- czy będą wykonywane implanty, licówki, korony , odbudowy kompozytowe lub inne zabiegi protetyczne
- Pacjent jest kierowany do lekarzy innych specjalizacji , takich jak endodonta czy periodontolog w celu przygotowania do leczenia protetycznego.
Poniżej efekt jednej z naszych prac, która powstała na bazie powyższego modelu.