Słów kilka o paradontozie
Paradontoza to popularna, potoczna nazwa zapalenia przyzębia, czyli choroby atakującej tkanki otaczające ząb. Ta bardzo podstępna choroba, która może zaczynać się bardzo niepozornie, zwykle od krwawienia podczas szczotkowania zębów, w zaawansowanych postaciach może prowadzić do stopniowej utraty wszystkich zębów.
Ze względu na fakt, że zazwyczaj jej rozwojowi nie towarzyszy ból, podobny do takiego, co podczas próchnicy zębów, a jedynie może pojawić się okresowa nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych, paradontoza jest często bagatelizowanych problemem. Chociaż cierpi na nią aż co trzeci z nas, niewielu wie co jest powodem jej występowania, jak skutecznie można jej zapobiegać oraz co robić gdy ten problem pojawi się w naszym uzębieniu.
Istnieje wiele mitów na temat paradontozy. Chyba najbardziej powszechną opinią jest to, że paradontoza ma podłoże genetyczne i dlatego wszelkie próby zmagania się z nią są niczym „walka z wiatrakami”. Prawdą jest, że rozwojowi zapaleniu przyzębia sprzyjają dziedziczne predyspozycje, niektóre choroby ogólne (takie jak cukrzyca), uboga w witaminy i składniki odżywcze dieta czy palenie tytoniu, jednak stanowią one zaledwie kilka procent, natomiast ponad 90 procent chorób przyzębia wynika z niedostatecznej higieny jamy ustnej. Główną przyczyną paradontozy są bakterie płytki i kamienia nazębnego, czyli miękkich i twardych nalotów na powierzchniach zębów.
Co to jest zaawansowana paradontoza?
Niedokładne oczyszczenie zębów skutkuje tym, że te osady nie są całkowicie usuwane, a dzięki temu bakterie mają bardzo dobre warunki do rozwoju. Drobnoustroje wnikają do kieszonek dziąsłowych, tam się namnażają i tak powstaje zapalenie dziąseł. Kieszonka dziąsłowa to przestrzeń między dziąsłem a zębem, która przy zdrowym przyzębiu, ma nie więcej niż 1 mm głębokości, natomiast przy paradontozie mogą być znacznie pogłębione ( w zaawansowanych postaciach choroby mogą się zwiększyć aż 10-krotnie), a przez to stwarzać dogodne warunki do gromadzenia się jedzenia i rozwoju bakterii. Zapalenie dziąseł ogranicza się tylko do tkanek miękkich, które stają się mocno czerwone i obrzęknięte. Na tym etapie możemy zauważyć krwawienie podczas mycia zębów a często także pojawia się nieprzyjemny zapach z ust.
Walka z paradontozą zębów
Czy opisane problemy dotyczą Twoich dolegliwości? Jeżeli tak, jak najszybciej zapisz się do stomatologa! Ta postać choroby jest w pełni odwracalna, jeżeli w porę profesjonalnie oczyścimy zęby w gabinecie (chodzi głównie o zalegający kamień poddziąsłowy, którego w żaden sposób nie uda nam się usunąć samodzielnie w domu). Jeżeli stan zapalny nie będzie leczony to nagromadzone bakterie, wytwarzając swoiste toksyny, spowodują dalsze uszkodzenie tkanek, które zajmie już kość. W tym stadium choroby możesz zauważyć, że Twoje zęby stały się jakby dłuższe a dodatkowo pojawiły się przemijające dolegliwości podczas jedzenia gorących posiłków czy zimnego picia. Ten etap cechuje się postępującym już zanikiem kości oraz całego aparatu utrzymującego ząb, czego wynikiem będzie ich początkowe rozchwianie a następnie wypadanie. Teraz nie ma już na co czekać, ponieważ tylko odpowiednio szybka interwencja lekarza dentysty może zatrzymać rozwój choroby a nawet cofnąć powstałe już zmiany. Jednak pod warunkiem, że nie jest to zaawansowane stadium oraz, co kluczowe w terapii, w pełni zastosujemy się do zaleceń stomatologa. Część osób myśli, że problem paradontozy zniknie wraz z utratą zębów, a skoro ”moje zęby i tak były nieładne to wreszcie będę miał piękny uśmiech dzięki implantom”. Nic bardziej mylnego. Kłopoty z paradontozą nie kończą się w momencie utraty zęba. Nawet gdy nie ma już zęba w dziąśle, miejscowy stan zapalny nadal występuje a dziąsło i kość wciąż są chore. Przez to, jakiekolwiek prace protetyczne czy leczenie implantologiczne, mogą niestety zakończyć się niepowodzeniem. Ponadto, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale nieleczona paradontoza często prowadzi do powikłań ogólnoustrojowych. Bakterie z kieszonek dziąsłowych wędrują razem z krwią po całym organizmie, przyczyniając się do powstawania wielu ciężkich i niebezpiecznych schorzeń m.in. chorób serca, zapaleń płuc, zakrzepów oraz zmian miażdżycowych a u kobiet w ciąży-do przedwczesnych porodów. Dlatego tak ważne jest leczenie chorób przyzębia, ponieważ nie zatrzymane, nie tylko niszczy nasz uśmiech ale także rujnuje nasze zdrowie ogólne. Lekarze paradontolog, który zauważy pierwsze objawy paradontozy, natychmiast rozpocznie prawidłowe leczenie zatrzymujące jej rozwój, zaczynając od oczyszczenia zębów, poprzez terapię przeciwzapalną a kończąc na zabiegach regeneracyjnych dla uszkodzonych tkanek dookoła zębów.